Skórzane kapcie dla maluchów, które pokochają one i ich rodzice

Skórzane kapcie dla maluchów, które pokochają one i ich rodzice

Buty dla małego dziecka to specyficzny typ obuwia. Wymagają odpowiedniego przygotowania (projektu), profesjonalnego wykonania (szycia), ale przede wszystkim najlepszej jakości materiału. Jako rodzic warto odrzucić wszelkie tekstylne zamienniki rodem z azjatyckich rynków i dołożyć trochę pieniędzy, aby kupić porządnej jakości skórzane kapcie niemowlęce, które naprawdę przysłużą się dziecku.

Dlaczego warto kupić kapcie dla niemowląt?

Środowiska parentingowe, które optują za tym, aby uczyć dzieci chodzenia w butach już od jak najwcześniejszego etapu ich życia, przedstawiają na poparcie swoich tez sporo sensownych argumentów. Wśród nich znajdują się między innymi stwierdzenia o tym, że:

– dziecko łatwiej i szybciej przyzwyczaja się do butów,

– podczas nauki chodzenia kapcie dla niemowląt dobrze usztywniają stopę,

– odpowiednio dobrane obuwie pozwala stopie prawidłowo się rozwijać, a nawet może chronić przed powstawaniem wad chodu,

– paputki ochraniają stopę przed nieznanym podłożem (zwłaszcza w miejscach takich jak żłobek czy przedszkole).

Zakup dobrych jakościowo kapci niemowlęcych to wydatek, w którym warto zainwestować również ze względów medycznych. Tekstylne obuwie, które bardzo łatwo dostać na targach czy nawet w branżowych sklepach, nie jest dostosowane do wciąż rosnącej i rozwijającej się stopy malucha. Najczęściej ma złe profilowanie, zbyt ciasne przestrzeń wewnętrzną, a podeszwa nie jest w żaden sposób utwardzona, aby chronić przed niebezpieczeństwami podłogi. Z kolei paputki skórzane, zwłaszcza te szyte ręcznie w zakładach rzemieślniczych, doskonale sprawdzają się w roli pierwszych niemowlęcych kapci.

Charakterystyka kapci – najważniejsze cechy

W dużej mierze dlatego, że są świetne pod względem jakościowym, co przekłada się na całą ich charakterystykę:

– wygodę noszenia ich przez dziecko a nawet samego zakładania (kapcie niemowlęce ze skóry bydlęcej najczęściej się wciąga a nie zapina),

– miękki, delikatny i elastyczny materiał, który nie uciska ciała,

– dużą wytrzymałość na obtarcia i szuranie, dzięki czemu zachowują swój naturalny wygląd oraz strukturę kroju,

– bezpieczeństwo użytkowania widoczne przede wszystkim w usztywnieniu cholewki i odpowiednim wyprofilowaniu podeszwy.

Paputki dopasowane do dziecka

Rodzice niestety często popełniają dość prosty błąd przy zakupie kapci dla niemowląt. Kupują je pod siebie i wedle własnego gustu, a nie przykładają większej wagi do opinii dziecka. Bo nawet roczny maluch potrafi wbrew pozorom ją wyrazić – nie słowami, ale swoim zachowaniem podczas noszenia czy zakładania obuwia. Warto obserwować uważnie jego reakcje, bo to właśnie one najwięcej mówią o tym, czy dziecku dane kapcie nosi się wygodnie, czy jednak coś jest z nimi nie tak.

Uniwersalizm i prostota w jednym

O ile też na późniejszym etapie życia buty dla dzieci mają już wyraźny podział na chłopięce i dziewczęce, o tyle w przypadku kapci dla niemowląt nie ma to żadnego znaczenia. Skórzane paputki są uniwersalne zarówno we wzorze, jak i w kolorze, dzięki czemu mogą ten sam model i typ nosić zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Ten wyraźny uniwersalizm wynika z prostoty budowy kapci: nie mają żadnych zdobień i wszywanych lub doklejanych aplikacji, a barwy dobrane są w taki sposób, aby pasować do każdego dziecka. Dlatego niezniszczone i niewychodzone kapcie świetnie sprawdzą się również jako buty dla młodszego rodzeństwa niezależnie od płci.

Czy kapcie mogą być eleganckie?

Oczywiście że tak! Rodzaj i przeznaczenie butów nie mają żadnego znaczenia; zarówno te w wersji dorosłej, jak i przeznaczone dla niemowląt mogą być wykonane na elegancką modłę. Dzięki temu dziecko nie tylko będzie się w nich dobrze czuło, a stawianie pierwszych kroków nie sprawi mu trudności, ale również będzie świetnie wyglądało i wyróżni się z tłumu innych dzieci w żłobku lub w przedszkolu. O elegancję niemowlęcych kapci dbają sami producenci – zwłaszcza ci z lokalnych, rzemieślniczych i rodzinnych zakładów – przykładając coraz większą wagę do tego, jak prezentują się ich buty. Wybierając kapcie dla dzieci warto przyjrzeć się ich wykonaniu, maskowaniu szwów i wykończeniom, bo właśnie takie drobne, często niezauważalne szczegóły mają wielkie wizualne znaczenie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *