Czas rozkładu butelki plastikowej wynosi kilkaset lat, a w niektórych przypadkach – nawet do 1000 lat! Tymczasem z butelki plastikowej korzystamy zaledwie przez kilka dni lub godzin. Plastik stał się tak popularny, że trudno wyobrazić sobie bez niego codzienne funkcjonowanie. W ciągu ostatnich dziesięciu lat wyprodukowaliśmy go więcej niż… w całym ubiegłym stuleciu! Jak możemy zmniejszyć jego ilość? Są na to proste i skuteczne sposoby!
Butelki plastikowe, torebki foliowe, pojemniki z plastiku – tworzywo sztuczne jakim jest plastik stało się już tak popularne, że niemal go nie zauważamy. Niestety, za jego popularnością idzie kolosalne zanieczyszczenie mórz i oceanów, a także gleb i powietrza.
Szacuje się, że do oceanów trafia co roku 8 milionów ton odpadów plastikowych oraz 1,5 mln ton cząstek mikroplastiku! Co za tym idzie – rocznie w wyniku zanieczyszczenia wód oceanicznych ginie milion ptaków morskich i 100 000 morskich ssaków. Z kolei największe na świecie zbiorowisko śmieci to pływająca masa plastiku, która jest… dwa razy większa od Teksasu. Zmiana nawyków konsumentów może znacząco poprawić sytuację. W jaki sposób możemy zmniejszyć zużycie tego tworzywa sztucznego?
Ile rozkładają się plastikowe butelki?
Czas rozkładu butelki plastikowej wynosi od kilkuset do nawet tysiąca lat. Co więcej, tylko niewielka część trafia do recyclingu – szacuje się, że odzyskujemy zaledwie 5 procent produkowanych opakowań plastikowych. Wodę butelkowaną możemy jednak z łatwością wyeliminować z naszego życia. Świetnie zastępuje ją woda filtrowana.
Zamiast zastanawiać się ile rozkłada się plastikowa butelka wystarczy zainstalować filtr przepływowy, zakupić dzbanek filtrujący lub zaopatrzyć się w butelkę filtrującą – jeśli chcemy mieć smaczną wodę do picia zawsze przy sobie. Duży wybór filtrów do wody znajdziesz na https://dafi.pl/blog/.
Filtry usuwają z wody nie tylko zanieczyszczenia mechaniczne takie jak drobinki piasku czy rdzy. Usuwają także związki chloru, pestycydy i metale ciężkie. Na dodatek, dzięki filtrom przepływowym smaczną i czystą wodę możemy pić prosto z kranu. Jest to więc wygodna alternatywa dla wody butelkowanej, którą trzeba dźwigać ze sklepu.
Filtrowanie wody jest też dużo tańsze niż kupowanie wody mineralnej czy źródlanej. Nawet biorąc pod uwagę zakup filtrów koszt jest kilkukrotnie niższy. Litr wody wodociągowej kosztuje bowiem około… 1 grosza!
Zastąpienie wody butelkowanej może też przynieść korzyści dla zdrowia. Łatwiejszy dostęp do wody filtrowanej to większa szansa, że będziemy pić jej więcej. Nie ma obaw, że się skończy i trzeba będzie iść po nią specjalnie do sklepu. Odpowiednie nawodnienie i picie dużych ilości wody pozwala zaś utrzymać dobry stan zdrowia!