Piramida zapachowa w perfumach – co to takiego?
Z pewnością wiesz, że perfumy składają się z nut zapachowych. Wyróżnia się trzy typy: nutę głowy, serca oraz bazy. Dowiedz się, co wchodzi w ich skład oraz czym od siebie się różnią. Ta wiedza pozwoli Ci dobrać perfumy dopasowane do Twoich indywidualnych preferencji.
Nuta głowy w perfumach
Tuż po rozpyleniu perfum wyczuwalna jest pierwsza nuta zapachowa. To nuta głowy – odpowiedzialna za pierwsze wrażenie zapachowe, gdyż zazwyczaj na jej podstawie dokonujemy zakupu danego flakonika z perfumami. Szacuje się, że nuta głowy jest wyczuwalna przez pierwsze pół godziny od rozpylenia perfum na skórę.
Intensywna, intrygująca i budująca ciekawość nuta głowy to baza ekskluzywnych perfum znanych marek jak Tiziana Terenzi Adhil Assoluto. W tym produkcie na nutę głowy składa się między innymi anyż gwiaździsty oraz czarna porzeczka.
Do nut głowy można zaliczyć orzeźwiające mieszanki cytrusowe z takich owoców jak grejpfrut, mandarynka czy bergamotka. Mogą się również pojawić kwiatowe akordy – fiołek, jaśmin, konwalia czy magnolia. Nadają one powiewu świeżości, są idealnie wyważone, a zarazem mocno wyczuwalne.
Nuta środkowa, czyli nuta serca
Nuta serca to środkowy zapach, który staje się wyczuwalny, gdy zapach nuty głowy zaczyna zanikać. Nuta serca jest wyczuwalna po około 10-30 minutach od aplikacji perfum i utrzymuje się na skórze przez kilka, a w przypadku ekskluzywnych wód toaletowych – przez kilkanaście godzin.
Nutę serca bardzo często tworzą przyprawy korzenne, do których zalicza się kardamon, czy cynamon. Nuta serca może zawierać także zapachy owocowe, takie jak jabłko, brzoskwinia, truskawka czy malina. Są to zazwyczaj słodsze, rześkie i soczyste nuty idealne na lato. Z kolei do głębszych i szlachetniejszych aromatów klasyfikowany jest cedr, sandałowiec, paczula czy wetiwer. Ciężkie perfumy na bazie nuty drzewnej to świetny wybór na wieczorne wyjście.
Ostatnia nuta, czyli głębi
Nuta głębi nazywana również nutą bazy to ostatni, trzeci etap w rozwoju zapachu perfum. Uaktywnia się ona po zaniku nuty serca, pozostając na skórze najdłużej i stanowi podstawę całej kompozycji zapachu. To właśnie nuta głębi nadaje perfumom ich trwałość i stabilność po zaniku bardziej lotnych nut głowy i serca.
W nutach głębi możesz spotkać takie składniki jak:
- bursztyn;
- piżmo;
- kadzidło;
- żywica balsamiczna;
- przyprawy jak wanilia;
- drzewa: cedr czy sandałowiec.
Do ostatniej nuty głowy producenci dodają również utrwalacze i wzmacniacze zapachu. Co ciekawe, przy tworzeniu zapachu to właśnie nuta głębi powstaje jako pierwsza.
Perfumiarze przywiązują ogromną uwagę do tego, aby ich zapach był harmonijny a przy tym unikalny. Coraz więcej kompozycji skrywa w sobie orzeźwiające nuty zapachowe na bazie kwiatów i cytrusów. Są to aromaty uniwersalne na każdą porę roku, zwłaszcza na lato. W ostatnich latach popularne stają się perfumy o złożonych profilach zapachowych powstałych nie z olejków eterycznych, ale ze składników otrzymywanych syntetycznie. W tego typu produktach trudno jednoznacznie wyodrębnić trzy nuty zapachowe.
[Artykuł Sponsorowany]