Na czym polega leczenie chrapania metodą radiochirurgii?

Radiochirurgia to przełom w leczeniu chrapania. Pozwala precyzyjnie wyleczyć problem, który lekceważony może okazać się niebezpieczny dla zdrowia. Metoda radiochirurgii jest najdelikatniejszym sposobem leczenia, wiąże się z niewielkim urazem komórkowym i minimalnymi dolegliwościami pooperacyjnymi. Z tego też powodu jest coraz częściej wybieraną metodą leczenia. Dowiedz się, jak wygląda oraz jakie są zalety tego rozwiązania.

  • Jak wygląda radiochirurgiczne leczenie chrapania?
  • Jakie są zalety leczenia chrapania metodą radiochirurgii?

Jak wygląda radiochirurgiczne leczenie chrapania?

Chrapanie jest objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Choć nie jest to choroba, objaw ten może być naprawdę niebezpieczny, zwłaszcza, gdy staje się patologiczny i towarzyszy mu tzw. bezdech senny. Radiochirurgiczne leczenie chrapania przeprowadza się w trybie jednodniowym, zabieg ten jest minimalnie inwazyjny, nie wymaga więc specjalnego przygotowania czy też długiego okresu rekonwalescencji. Metoda radiochirurgii wykonywana jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Rzadko występuje potrzeba zastosowania znieczulenia ogólnego. Zabieg ten nie trwa długo, bo zaledwie 30-40 minut. W leczeniu chrapania metodą radiochirurgii wykorzystuje się fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Do wykonania tego zabiegu wykorzystuje się specjalną elektrodę i wkłada ją w okolice języczka i podniebienia miękkiego. Dochodzi wówczas do bipolarnej stymulacji tkanek falami radiowymi, które powodują podniesienie temperatury do około 100 stopni Celsjusza. Powoduje to uszkodzenie tkanek, proces gojenia oraz niewielkie blizny, które usztywniają podniebienie. Celem radiochirurgicznego leczenia chrapania jest także powiększenie cieśni gardła, a w niektórych przypadkach także zmniejszenie masy migdałków podniebiennych. Pacjent od razu po zabiegu może wybrać się do domu, jednak powinien zrezygnować z gorących dań, soków owocowych czy alkoholu, a także powinien unikać gorących kąpieli i wysiłku głosowego przez 5-7 dni. Radiochirurgiczne leczenie chrapania można jak najbardziej powtórzyć, jeśli tylko zachodzi taka potrzeba. Zależy to jednak od skali problemu i konkretnego przypadku. Leczenie zabiegowe chrapania kosztuje około 2000-3000 złotych w zależności od konkretnej kliniki.

Jakie są zalety leczenia chrapania metodą radiochirurgii?

Chirurgia fal radiowych jest niezwykle skuteczna w leczeniu chrapania, bezdechów i nieżytów nosa, jest to więc główna zaleta tego typu terapii. Ponadto zabieg ten jest minimalnie inwazyjny, nie stosuje się skalpela, dzięki czemu nie wymaga on rekonwalescencji czy też specjalnego przygotowania. Pacjent od razu po zabiegu może wrócić do codziennych obowiązków, powinien być jednak nieco ostrożniejsze przez pierwsze dni. Zabieg radiochirurgiczny jest również bezbolesny dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia, jednak w konkretnych przypadkach możliwe jest również znieczulenie ogólne. Radiochirurgiczne leczenie chrapania trwa zaledwie kilkadziesiąt minut, co jest kolejną zaletą tego rozwiązania. Choć radiochirurgia nie jest jedyną metodą leczenia chrapania, to dopiero ona dała możliwość wykonania podśluzówkowej plastyki podniebienia miękkiego i języczka z minimalnym bólem i inwazyjnością. Jeśli chrapiesz w nocy, radiochirurgiczne leczenie chrapania to najlepszy sposób na pozbycie się tego problemu. Skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki Warszawa i umów się na wizytę!

Podobne wpisy