Laserowe leczenie chrapania – bezbolesna i skuteczna terapia

Chrapanie może mieć wpływ na Twoje zdrowie i relacje z bliskimi. Przypadłość ta z różnym nasileniem dotyka aż 40% mężczyzn i 24% kobiet w różnym wieku. Nieleczone chrapanie może doprowadzić do bezdechu sennego, który z kolei przyczynia się do rozwoju wielu problemów zdrowotnych. Na szczęście istnieją skuteczne i mało inwazyjne sposoby na pokonanie chrapania, takie jak laserowe leczenie chrapania, o którym więcej piszemy poniżej.

Co to jest chrapanie?

Łagodne chrapanie może być po prostu irytujące, ale gdy się nasila, może prowadzić do rozwoju poważnych problemów zdrowotnych. Osoby chrapiące i mające trudności z prawidłowym oddychaniem podczas snu odczuwają w ciągu dnia przewlekłe zmęczenie, brak koncentracji, obniżoną wydajność w pracy.

Chrapanie to efekt utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Spowodowane jest to najczęściej tym, że tkanki tylnej części gardła stają się luźne i opadają podczas snu, zwłaszcza w pozycji na wznak. Przepływ powietrza powoduje drganie tkanek i efekt dźwiękowy w postaci chrapania. Z czasem zwiotczałe tkanki mogą blokować drogi oddechowe, powodując tak zwany bezdech senny (wielokrotne, krótkotrwałe przerwy w oddychaniu podczas snu).

Jak wyleczyć chrapanie bez operacji?

W wielu przypadkach niepowikłane chrapanie można wyleczyć mało inwazyjnymi metodami, takimi jak laserowe leczenie chrapania, z którego skorzystasz w Klinice Miracki w Warszawie. Oczywiście przed zabiegiem odbywa się konsultacja, podczas której lekarz ocenia, czy u danego pacjenta sprawdzi się ta technika. Zabieg wykonywany jest laserem Fotona NightLase, który skonstruowany został właśnie w celu terapii chrapania. Jest to laser erbowo-yagowy o specjalnej długości fali, która stymuluje, ale nie uszkadza błony śluzowej dróg oddechowych. Działanie urządzenia opiera się na dostarczaniu szybkich impulsów do tylnej części gardła. Jest to bezkrwawa mało inwazyjna metoda, polegająca jedynie na podgrzaniu tkanki i jej ujędrnieniu.

Zabieg odbywa się bez znieczulenia i polega na naświetleniu struktur cieśni gardła, czyli podniebienia, łuków podniebiennych i języczka. Efektem podgrzania tkanek laserem Fotona jest naciągnięcie i ujędrnienie włókien kolagenowych. Kolagen to struktura „potrójnej helisy”, co oznacza, że ​​jest jak sprężyna z trzema splecionymi ze sobą nitkami. Z biegiem czasu „sprężyna” ta może stracić napięcie i poluzować się. Laserowe leczenie chrapania przywraca siłę i napięcie włókien kolagenowych, zapobiegając zapadaniu się tylnej części gardła i wibrowaniu, gdy śpisz, zmniejszając tym samym objawy chrapania.

Czy laserowe leczenie chrapania jest skuteczne?

Z doświadczenia specjalistów medycyny estetycznej wynika, że zabieg na chrapanie u większości pacjentów powoduje zmniejszenie objawów, a w wielu przypadkach także całkowite ustąpienie chrapania. Poprawia się jakość snu, a pacjenci czują się bardziej skoncentrowani i energiczni w ciągu dnia. Efekty laserowego leczenia chrapania są na ogół długotrwałe, często utrzymują się ponad rok, a czasem nawet kilka lat. Dla wzmocnienia i przedłużenia rezultatów warto zadbać o odpowiedni styl życia i higienę snu. Nadwaga i otyłość, nadciśnienie, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, nadmierne zmęczenie – to wszystko przyczynia się do chrapania i może pogłębić jego objawy. Należy więc zadbać o zdrową dietę, zrzucić nadmiar kilogramów i zrezygnować z używek. Postaraj się również, żeby Twojego snu nic nie zakłócało – ani hałasy, ani światło (zwłaszcza niebieskie, pochodzące np. z ekranu smartfona).

W razie innych pytań na temat leczenia chrapania zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

Zapraszamy także do naszego sklepu po kremy pozabiegowe: https://doctorlaser.pl/

Podobne wpisy