Jakie lampy do małej łazienki w bloku?

Urządzenie i oświetlenie małej, nieustawnej łazienki w mieszkaniu w bloku może być sporym wyzwaniem nawet dla doświadczonego inwestora. Wybierane lampy do łazienki muszą dobrze oświetlać poszczególne strefy i estetycznie wyglądać, nie zajmując przy tym prawie wcale miejsca. Jakie lampy poradzą sobie z tym zadaniem?

Lampy rozświetlają przestrzeń oraz pełnią ważną rolę dekoracyjną. Wprowadzają do pomieszczenia świeżość i blask. To ważne, bo w małej łazience w bloku problemem jest nie tylko metraż. Pomieszczenie zwykle nie posiada dostępu do naturalnego światła, przez co po zamknięciu drzwi panuje w nim całkowity mrok. Jeśli mieszkanie znajduje się w starym budynku, możecie spotkać się także z nierównościami ścian i sufitów. Z większością z tych problemów poradzicie sobie, dzięki odpowiednio dobranym i rozlokowanym lampom.

Jakie lampy wybrać do małej łazienki?

Przede wszystkim lampy, które znajdują się w łazienkach, muszą charakteryzować się odpowiednim stopniem szczelności, aby mogły bezpiecznie pracować przy tak dużej wilgotności powietrza. Na szczęście w sklepach znajdziecie lampy do domu, w tym do łazienki, w wielu różnych wzorach i rozmiarach, odporne na specyficzne, łazienkowe warunki. Zwróćcie uwagę, by konstrukcja kupowanych lamp była prosta, kompaktowa i nieprzytłaczająca. Ich design powinien dobrze komponować się z wystrojem pomieszczenia. W małych łazienkach w blokach najlepiej sprawdzają się proste kinkiety utrzymane w minimalistycznym stylu. Za to lepiej odpuścić sobie długie lampy wiszące czy zabierające miejsce lampy podłogowe i lampy stołowe. Jako oświetlenie centralne można wykorzystać oprawy wpuszczane w sufit.

Gdzie w małej łazience zamontować lampy?

Na pewno w okolicach umywalki, np. dwa kinkiety po obu stronach lustra lub jeden wydłużony nad nim. Lustro powinno być skutecznie doświetlone, by wygodnie wykonywać czynności wymagające dużej precyzji. Oprócz tego przyda się oświetlenie główne – górne. Mogą to być reflektorki sufitowe, spoty czy plafony. Warto zadbać o jeszcze jedno źródło światła, sprzyjające odprężeniu podczas kąpieli i umożliwiające wygodne korzystanie z toalety nocą.

Ciepłe czy zimne – jakie powinno być światło w małej łazience?

W strefie umywalkowej najlepiej sprawdzą się LED-y dające wyraziste światło o zimnej barwie. Takie oświetlenie pozwoli wygodnie ogolić się i wykonać makijaż. Oświetlenie ogólne powinno mieć neutralną barwę. Natomiast dodatkowe źródło światła, którego zadaniem jest budowanie relaksującego nastroju, niech generuje ciepły, nastrojowy, delikatny blask.

Jakie lampy do łazienki zamaskują nierówności?

Małe i nieustawne wnętrze to nie jedyny Wasz problem? Urządzenie łazienki dodatkowo utrudniają nierówne ściany i sufit? Jeśli nie zamierzcie przeprowadzać gruntownego remontu pomieszczenia, sięgnijcie po oświetleniowe triki. W ten sposób minimalnym nakładem pracy i kosztem zamaskujecie niedoskonałości. Zadbajcie o to, żeby światło padało na równą płaszczyznę lub eksponowało wybrany, atrakcyjny punkt pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest także skierowanie światła w głąb łazienki. Warto wybrać lampy z ruchomymi kloszami. Za to bezpieczniej jest zrezygnować z modeli z odsłoniętymi żarówkami lub rzucających światło ku górze (o ile to nierówny sufit jest Waszym problemem).

Podobne wpisy