Jak wybrać dobrego psychologa dziecięcego?
Wielu rodziców odwleka decyzję o zabraniu dziecka do psychologa. Przyczyn tej sytuacji może być wiele.
Wizyta dziecka u psychologa nadal budzi lęk i opór. Warto jednak zmierzyć się z nimi i podjąć decyzję, która będzie rzutować na dalszy rozwój i prawidłowe funkcjonowanie dziecka. Rodzice często błędnie uważają, że zabranie dziecka do psychologa jest ich rodzicielską porażką. W rzeczywistości jest to jednak oznaka miłości i wsparcia ze strony rodziców.
W jakich sytuacjach warto zabrać dziecko do psychologa?
Nierozwiązany problem zwykle przybiera na sile. Odkładanie wizyty u psychologa „na później” może mieć tragiczne konsekwencje. Widząc niepokojące zmiany w zachowaniu dziecka, nie powinniśmy ich ignorować. Mogą one świadczyć o kłopotach i bolączkach, które dręczą dorastającą osobę. Niepokojącymi sytuacjami, które powinny wzbudzić nasze zainteresowanie i skłonić do skorzystania z pomocy psychologa mogą być m.in.:
– problemy z nawiązywaniem kontaktu z rówieśnikami,
– nieśmiałość i wycofanie,
– nadmierna agresja lub płaczliwość,
– zaburzenia snu,
– stany lękowe i fobie,
– problemy z nauką,
– śmierć bliskiej osoby.
Jak wybrać odpowiedniego specjalistę?
Przed wyborem dobrego psychologa dziecięcego warto zrobić odpowiednie rozeznanie. W tym celu można zapoznać się z opiniami innych osób na temat danego specjalisty. Powinniśmy korzystać z doświadczonych i renomowanych gabinetów, posiadających wykwalifikowanych specjalistów. Problemami dzieci zajmuje się psycholog dziecięcy Warszawa, dlatego należy pamiętać aby zwrócić uwagę na tę specjalizację.
Jak przygotować się do wizyty?
Wizyta z dzieckiem u psychologa może okazać się bardzo stresująca dla rodzica. Warto pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą wszystkie rzeczy, które mogą okazać się przydatne. Mowa tutaj przede wszystkim o dokumentach takich jak opinie pedagoga szkolnego i wychowawcy, oceny psychologiczne z innych konsultacji itd. Warto również przygotować sobie notatki z listą pytań, które chcemy zadać. Pamięć może okazać się ulotna, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia ze stresem wynikającym z nową sytuacją w życiu. Kolejną istotną rzeczą jest to, aby zadbać o komfort dziecka, uświadamiając go, że wizyta u specjalisty jest dla jego dobra.