Jak usunąć rdzę z metalowych ogrodzeń?

Masz na swojej posesji metalowe ogrodzenie, które już zaczęły rdzewieć i nadszedł czas na ich renowację? Jesień to idealny czas na tego typu prace. Temperatury będą odpowiednie do naprawy i malowania, a ogrodzenie zostanie odrestaurowane i zabezpieczone na zimę.

Czym jest rdza?

Najpierw przyjrzyjmy się jednak temu, czym jest rdza. Kiedy żelazo lub stal wchodzą w kontakt z wodą i tlenem zachodzi reakcja zwana utlenianiem. Materiał koroduje, to znaczy pokrywa się uwodornionymi tlenkami żelaza o czerwonawo-brązowej barwie i łuszczącej się postaci lepiej znanej jako rdza. Wszystkie metale są podatne na korozję w takiej czy innej formie, ale słowo rdza jest używane tylko w odniesieniu do żelaza, stopu żelaza i stali.

Jak przygotować powierzchnię przed malowaniem?

Jak możemy przeczytać na stronie Stop Korozja, aby uzyskać jak najlepszy ostateczny wygląd ogrodzenia, który będzie służył przez wiele lat, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni przed malowaniem. Zwykle jest to czasochłonne, ale naprawdę ważne jest usunięcie jak najwięcej rdzy i starej farby, która łuszczy się z powierzchni.

Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie rdzy i starej farby z wyrobów metalowych jest użycie szczotek drucianych i szlifierek wachlarzowych montowanych w ręcznej wiertarce/wkrętarce. Metoda ta jest znacznie wydajniejsza, szybsza i mniej uciążliwa niż ręczna obróbka. Podczas pracy upewnij się, że docierasz szczoteczką do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Jeśli powierzchnia nie zostanie odpowiednio przygotowana do malowania, rdza pojawi się ponownie w bardzo krótkim czasie.

Jednak nie każdy ma do dyspozycji takie narzędzie, dlatego często konieczne jest znalezienie alternatywy. Szczotka druciana i papier ścierny to najczęstsze sposoby usuwania rdzy i starej farby z metalowych drzwi i ogrodzeń. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z nich, zrób to naprawdę dokładnie. Przede wszystkim musisz zwrócić szczególną uwagę na wszystkie zakrzywione i trudno dostępne miejsca, ponieważ rdza pojawia się w nich najczęściej ze względu na zalegającą wodę.

Nałożenie farby antykorozyjnej

Po upewnieniu się, że wszystkie problematyczne miejsca z rdzą i starą farbą zostały usunięte mechanicznie, możesz przejść do ostatniego etapu jakim jest malowanie ogrodzenia farbą antykorozyjną. Na tym etapie musisz nałożyć odpowiednią farbę, która nie tylko zabezpieczy poszczególne elementy przed rdzą, ale również poprawi ich wygląd.

Podobne wpisy