Ile trwa okres u 40 latki – od czego zależy jego długość?
Cykl miesiączkowy powinien trwać ok. 28 dni, chociaż jest to zmienna wartość. Cykle uznawane za prawidłowe trwałą od 21 do 35 dni. Warto jednak pamiętać, że wraz z wiekiem może dochodzić do ich zaburzeń. Miesiączka u 20, 30 czy 40 latki różni się od siebie. U 40-letniej kobiety zaburzenia miesiączkowania mogą wynikać z różnych czynników. Ile trwa okres u 40 latki i co na niego wpływa? Kiedy warto udać się do lekarza?
Okres menstruacyjny u 40 latki – ile zazwyczaj trwa?
U pań w tym wieku często obserwuje się wiele zmian w cyklu menstruacyjnym. Ile trwa okres u 40 latek? Głównym czynnikiem wpływającym na długość okresów u 40 latki są zmiany hormonalne, które pojawiają się w okresie przedmenopauzalnym. W tej części życia u pań dochodzi do systematycznego ograniczenia produkcji hormonów, czyli progesteronu i estrogenu. Zjawisko to skutkuje nieregularnością cyklu oraz skróceniem okresu. Zdarza się więc, że miesiączka trwa nie średnio 5-7 dni, a ogranicza się jedynie do 2-3 dni. To całkowicie normalne i powiązane z procesem starzenia się organizmu oraz zmianami hormonalnymi. Warto oczywiście dodać, że do skrócenia okresu może dojść także przez inne czynniki, jak schorzenia czy stres. W tym wieku wiele osób boryka się także z nieregularnością cyklu menstruacyjnego. Niekiedy przychodzi co 21, po czym po 30 dniach. Wiąże się to z nadchodzącą menopauzą oraz fluktuacjami hormonalnymi. Nieregularność może też dotyczyć jego długości.
Okres u kobiet po 40 roku życia – jakie czynniki wpływają na jego długość?
Ile trwa okres u 40 latek? Warto wiedzieć, że wiele czynników wpływa na długość okresu w tym wieku. Okres u kobiety po 40 roku życia może mieć różną długość między innymi przez stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Tabletki, plastry itp. mogą zmienić także obfitość krwawienia. Na czas pojawienia się miesiączki mogą też wpłynąć przyjmowane przez kobietę leki przeciwzapalne. W tym wieku wiele pań może już doświadczać perimenopauzy, a więc okresu przed menopauzą. Wtedy to dochodzi do zmian hormonalnych, przez co okres może trwać nawet powyżej 7 dni i może być także nieregularny. Nie bez znaczenia jest także stres, który oddziałuje na długość miesiączki. Panie w średnim wieku często odczuwają znaczny stres związany z pracą, zmianami w życiu czy też rodziną. Istotnym czynnikiem jest też tryb życia. To, ile trwa okres u 40 letniej osoby może zależeć od:
- aktywności fizycznej,
- używek,
- diety.
Czy brak okresu po 40 jest normalny?
Pomimo braku regularności cyklu miesiączkowego, kobieta po 40 w dalszym ciągu jest płodna. Może więc zajść w ciążę, chociaż może to zając więcej czasu aniżeli w przypadku pań po 20. Brak okresu po 40 nie jest więc normalnym zjawiskiem, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą mu objawy menopauzy. Może on oznaczać zaburzenia hormonalne, rozwijającą się chorobę, czy ciążę. Najlepiej więc zgłosić się do lekarza. Na konsultację warto też zgłosić się w przypadku:
- intensywnego i nagłego krwawienia trwającego powyżej 7 dni,
- silnych i uciążliwych bólów brzucha,
- skąpych i nieregularnych krwawień,
- innych objawów mających wpływ na jakość życia.
Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny. Okres u 40 latki zawsze będzie nieco różnić się od tego wcześniej, co jest całkowicie normalne. Ma to związek głównie ze zmianami hormonalnymi i perimenopauzą.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w serwisie internetowym lelixia.pl