Diamenty czy sztabki złota – w co inwestować?

Diamenty czy sztabki złota – w co inwestować?

Dynamiczna sytuacja na rynku finansowym, coraz mniejsza popularność lokat i zmieniające się trendy inwestycyjne sprawiają, że inwestorzy szukają nowych źródeł lokowania swoich zasobów. Trzymanie żywej gotówki przestaje być opłacalne; zamiast tego do głosu dochodzą inwestycje kierowane na zakup metali oraz kamieni szlachetnych. Dziedzina, która w Polsce wydaje się z pozoru raczkować, ma jednak całkiem spore grono odbiorców. Co ciekawe, coraz częściej są nimi osoby młode.

Nowoczesne formy inwestycji

Lokaty oraz konta oszczędnościowe w ostatnich latach notują ogromne spadki popularności. Polacy albo nie chcą już w ogóle inwestować i wycofują swoją gotówkę, albo szukają alternatywnych, nowoczesnych form pomnażania majątku. Jedną z nich, która budzi coraz większe zaufanie, jest zakup sztabek złota i srebra oraz drogich kamieni szlachetnych jak diamenty. Inwestycja będąca dość egzotyczną w polskich warunkach, okazuje się na tyle bezpieczna i przynosząca duże profity, że zyskuje uznanie wśród osób prywatnych oraz firm i podmiotów biznesowych. Zarówno złoto, jak i diamenty, to pewny środek do lokowania oszczędności i to nie tylko w przypadku małych kwot.

Złoto dla zuchwałych

Nietrudno wyobrazić sobie sztabkę złota; o wiele trudniej przychodzi za to uświadomienie sobie, że już niewielka, bo ważąca zaledwie kilogram, może być warta kilkaset tysięcy złotych. Jej cena zależy od czynników takich jak:

– próba odlewu (czystość kruszcu)

– pochodzenie (z limitowanej serii itp.)

– waga

– czas jej wykonania (odlania – sztabki „historyczne” bywają droższe)

– producent

Początkujący inwestorzy, którzy decydują się na zakup złotych sztabek, powinni zacząć od mniejszych gabarytów. Łatwiej je kupić w atrakcyjnych cenach (np. na MennicaKapitalowa.pl) i o wiele łatwiej też odsprzedać w późniejszym czasie. W przypadku inwestowania mniejszych kwot dobrym rozwiązaniem będzie rozważenie zakupu złotych monet zamiast sztabek.

Diamenty jako ciekawa alternatywa

Idąc jeszcze krok dalej w poszukiwaniu ciekawych form inwestowania pieniędzy, można skupić się na zakupie diamentów. To o wiele mniej popularna opcja, ale dzięki niszowości rynku daje o wiele większe możliwości inwestycyjne. Co za tym idzie, łatwiej też o większy i szybszy zysk, ponieważ konkurencja sprzedażowa jest mniejsza niż w przypadku złota. Obrót diamentami wymaga jednak ciągłego obserwowania rynku i jego wahań – nie tylko w kontekście rynku polskiego czy nawet europejskiego, ale przede wszystkim światowego. Brylanty i diamenty zwiększają znacznie też elastyczność inwestora w powiększaniu swojego majątku.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *