Czy jest pompa hydrauliczna? Nieodzowny element pracy wielu specjalistycznych maszyn i sprzętów
Pompa hydrauliczna to mechaniczne źródło mocy, które przekształca energię mechaniczną w energię hydrauliczną. Pompy hydrauliczne są stosowane w układach napędu hydraulicznego i mogą być hydrostatyczne lub hydrodynamiczne. Pompa hydrauliczna przekształca siłę mechaniczną i ruch w ciecz pod ciśnieniem, która może być przenoszona przez cylindry hydrauliczne lub silniki hydrauliczne w celu wykonania pracy. Inaczej mówiąc, pompy hydrauliczne przekształcają energię kinetyczną ruchu obrotowego z urządzenia napędzającego (zwykle silnika elektrycznego lub spalinowego) w przepływ i ciśnienie ciekłego czynnika, zwykle oleju, wykorzystywanego w urządzeniach napędzanych hydraulicznie, takich jak koparki, podnośniki i sprzęt do budowy dróg. Jednak pompy hydrauliczne nie są wykorzystywane jedynie w pracach budowlanych. Stanowią one podstawę działania wieli innych urządzeń.
Działanie pomp hydraulicznych – właściwości cieczy roboczej
Pompa hydrauliczna wytwarza przepływ o mocy wystarczającej do pokonania ciśnienia wywołanego przez obciążenie na wylocie pompy. Kiedy pompa hydrauliczna pracuje, wytwarza podciśnienie na wlocie pompy, które powoduje wtłoczenie cieczy ze zbiornika do przewodu wlotowego pompy. Aby było to możliwe w sposób skuteczny i efektywny, przy wyborze pompy należy wziąć pod uwagę pewne właściwości cieczy, takie jak lepkość i gęstość. Te dwie właściwości cieczy określają, jak duży opór stawiają one przy przepływie, a zatem jak duża moc jest wymagana od silnika napędzającego pompę w celu wytworzenia tego przepływu.
Lepkość większości cieczy zmienia się w zależności od temperatury, a ponieważ większość układów hydraulicznych pracuje w temperaturze około 100°C, ważne jest, aby przy wyborze odpowiedniej pompy do danego zastosowania uwzględnić wpływ tej temperatury na lepkość.
Rodzaje pomp hydraulicznych. Jakie typy urządzeń można spotkać?
Pompy hydrauliczne mogą występować w różnych wariantach. Wyróżniamy m.in.:
- Pompy hydrauliczne śrubowe – stosowane są w układach hydraulicznych o średnim lub wysokim ciśnieniu. Konstrukcja tego typu pomp jest taka, że można je montować w urządzeniach z niskociśnieniowym układem smarowania. Ogólnie rzecz biorąc, pompy śrubowe są uważane za droższe od pomp zębatych, ale ich zaletą jest wyższa sprawność.
- Pompy hydrauliczne zębate – są dobrym wyborem dla układów hydraulicznych o stosunkowo niskim ciśnieniu (do 250 barów). Tego typu pompy mogą nie być bardzo wydajne, ale z drugiej strony są bardzo niezawodne i łatwe w konserwacji.
- Pompa hydrauliczna łopatkowa – ma obracający się element z łopatkami, które poruszają się w jego wnętrzu. Gdy wirnik się obraca, siła odśrodkowa rozciąga łopatki i tworzy między nimi komory. Gdy komory te obracają się wokół króćca wlotowego, ciecz jest zasysana i zatrzymywana do momentu jej uwolnienia.
- Pompy hydrauliczne tłokowe mogą być jedno- lub dwustronnego działania. Pompa tłokowa jednostronnego działania wytwarza ciśnienie tylko podczas pchania; pompa tłokowa dwustronnego działania wytwarza ciśnienie podczas pchania i ciągnięcia. Pompy tłokowe mogą mieć również wiele tłoków, które pracują w tandemie, zwiększając ciśnienie wody w przyspieszonym tempie.
Awaria pompy hydraulicznej – z czego mogą wynikać problemy w działaniu podzespołów?
Ze względu na dużą liczbę parametrów związanych z awariami pomp hydraulicznych, najczęściej określa się je mianem „nieprzewidywalnych”. Część ta jest tak złożona, że trudno jest zdiagnozować usterkę bez wyjęcia jej z układu.
Najczęściej problemy z pompą zaczynają się od jej uszczelnienia wału. Nie inaczej jest w przypadku pomp tłokowych i zębatych. Gdy uszczelnienie ulegnie uszkodzeniu, olej hydrauliczny przepływa przez szczelinę między korpusem pompy a wałem, co prowadzi zarówno do znacznej utraty sprawności, jak i do zanieczyszczenia oleju hydraulicznego. Kolejny problem może wystąpić po przedostaniu się zanieczyszczeń do układu – skutkuje to nadmiernym zużyciem ruchomych części pompy (na przykład trybików pierścieni tłokowych), co powoduje dodatkowe wycieki i przyczynia się do dalszego zanieczyszczania. Jednak przyczyn awarii może być więcej i często trudno jest określić problem bez szczegółowej diagnozy urządzenia.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/