Energia słoneczna z każdym rokiem zyskuje nowych zwolenników. Oszczędność na rachunkach za prąd oraz niezależność energetyczna, to główne powody rosnącej popularności fotowoltaiki.
Czy i dla kogo jest to opłacalne?
Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, które dotyczy kwestii opłacalności instalacji fotowoltaicznej. Wiele osób wciąż wątpi w opłacalność tego rozwiązania, ale czy słusznie? Zdecydowanie nie! Panele fotowoltaiczne gwarantują duże oszczędności na rachunkach za energię. Ich koszt zwraca się już w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania. Ten okres czasu można jednak o wiele bardziej skrócić, korzystając z dofinansowania na fotowoltaikę.
Z jakiego programu dofinansowania będzie warto skorzystać w 2022 roku?
Jednym z najbardziej popularnych programów dofinansowania do instalacji paneli fotowoltaicznych jest program Mój Prąd. W 2022 roku rusza kolejna, już czwarta edycja tego programu. W ramach dwóch poprzednich, wypłacono przeszło 220 tysięcy dofinansowań opiewających na kwotę 1,159 mln złotych. Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, które wytwarzają energię na własne potrzeby. Dofinansowanie obejmuje koszty związane z zakupem, montażem, uruchomieniem i odbiorem instalacji fotowoltaicznej.
Grupowy Program Dofinansowań
Programy dofinansowań GPD skierowane są zarówno do osób fizycznych jak i gospodarstw rolnych, firm oraz JST. Główną zaletą GPD jest szybka realizacja, brak opłat wstępnych, bezpłatny audyt oraz minimum formalności. W ramach programu możemy otrzymać nawet do 50% dofinansowania na instalację OZE.
Program „Czyste Powietrze”
W ramach tego programu będzie można dostać do 5 tysięcy złotych na instalację PV o mocy 2-10 kW. Warto zapoznać się z warunkami oraz szczegółowymi informacjami na temat tego programu. Jest to znany ogólnopolski program, z którego skorzystało już około 23 tysiące osób.
Lokalne programy dofinansowań do instalacji PV
W wielu urzędach miast oraz gmin znajdziemy informacje na temat aktualnych programów dofinansowań do fotowoltaiki. W zależności od miejsca zamieszkania, programy te mogą się między sobą różnić. Dla przykładu Warszawa oferuje dopłaty do fotowoltaiki (Fotowoltaika Warszawa) swoim mieszkańcom w kwocie nawet 15 tysięcy złotych. Nabór wniosków trwa od 1 września 2021 roku i potrwa do końca marca przyszłego roku.